2000.gadā Valsts robežsardzes koledžā izveidots Robežsardzes muzejs ar mērķi apkopot informāciju par robežsardzes vēsturi, vākt vēsturiskos priekšmetus un veidot vēstures ekspozīciju, lai veicinātu robežsargu patriotisko audzināšanu. 2003.gadā Robežsardzes muzejs bija pārdēvēts par Robežsardzes vēstures izpētes nodaļu un 2004.gada novembrī par godu VRS 85.gadadienai muzeja telpās bija atvērta pirmā robežsardzes vēstures ekspozīcija.

Kopš 2015.gada Robežsardzes vēstures izpētes nodaļa papildus muzeja krājuma veidošanai, robežsardzes vēstures izpētei un muzeja komunikācijas pasākumu īstenošanai ir atbildīga arī par robežsarga profesijas popularizēšanas pasākumu organizēšanu Valsts robežsardzes koledžā.

No 2024.gada 14.maija Robežsardzes vēstures izpētes nodaļa ir paplašināta un pārveidota par Rekrutēšanas un robežsardzes vēstures izpētes nodaļu, kas turpmāk nodrošinās divus koledžas  prioritāros uzdevumus:

  • organizēt, koordinēt, veikt un attīstīt robežsarga profesijas popularizēšanas darbu Valsts robežsardzes koledžā un Valsts robežsardzē;
  • pētīt, vākt un saglabāt ar Valsts robežsardzes koledžas un Valsts robežsardzes vēsturi saistītās materiālās un nemateriālās kultūras vērtības sabiedrības izglītošanas nolūkā.

Šobrīd Valsts robežsardzes koledžā ir izveidota un apmeklētājiem piedāvāta pilnvērtīga pastāvīgā ekspozīcija ar visaptverošu ieskatu Valsts robežsardzes vēstures attīstībā, sākot no 1919.gada līdz mūsdienām. Ik gadu ekspozīcija tiek papildināta arī ar dažādām tematiskajām izstādēm.

Saskaņā ar krājuma komplektēšanas politiku, Rekrutēšanas un robežsardzes vēstures izpētes nodaļa krāj, saglabā un pēta materiālās un garīgās vērtības, kas saistītas ar Valsts robežsardzi un Valsts robežsardzes koledžu. Sadarbībā ar Latvijas starpkara perioda robežsargu tuviniekiem, atjaunotās robežsardzes veterāniem un pašreiz dienestā esošajiem robežsargiem, Rekrutēšanas un robežsardzes vēstures izpētes nodaļa papildina muzejisko priekšmetu krājumu (vāc fotogrāfijas, bruņojumu, lietiskos priekšmetus, dokumentus, atmiņstāstus, ieročus, tekstilijas u.c.).

Krājuma papildināšanas veidi ir:

  • dāvinājumi un pirkumi no fiziskajām un juridiskajām personām;
  • fizisko personu novēlējumi;
  • arheoloģiskie izrakumi;
  • konfiscētās lietas.

Kontakti:

Dace Zariņa

vecākais speciālists
dace.zarina [at] rs.gov.lv

Dace Lomanovska

vecākais speciālists
dace.lomanovska [at] rs.gov.lv

Silvija Rapša

vecākais speciālists
silvija.rapsa [at] rs.gov.lv

Robežsardzes muzeja ekspozīcija

Robežsardzes muzeja ekspozīcija
Skatīt vairāk

Ekskursijas VRK ekspozīcijā

Informācija par ekskursiju iespējām Valsts robežsardzes koledžas ekspozīcijā
Skatīt vairāk